تبلیغات
ساحل اندیشه عقائد - سیراف جلوه ای از عظمت خداوند

حدیث روز

بسم الله الرحمن الرحیم 
هفته گذشته به همراه دوستانم سفری به شهر تاریخی سیراف داشتم که برایم بسیار زیبا وجذاب بود به همین خاطر خواستم چند خطی در این خصوص بنگارم.
هنگامی که حدود 40 کیلومتر از کنگان دور می شویم و در پیچ وخم کوهها چشم به ادامه راه داریم ناگهان منظره ای چشم نواز روبروی دیده گانم قد علم می کند شهری بین کوه و دریا، سرسبز و زیبا، سختی کوهها و لطافت آبی دریا آنقدر زیباست که می توان همانجا کوشه ای ایستاد و شکوه و زیبایی خلقت خداوند را دید. 
 سیراف شهری است در فاصله 245 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر، که سالیان متمادی از تاریخ آن می گذرد. سیراف منطقه ای بوده با حدود سیصد هزار نفر جمعیت که عمده فعالیتشان دریا نوردی و تجارت بوده است. محمد بن بابشاد سیرافی یکی از این دریانوردان بوده است. سلیمان سیرافی که حدود چهارصد سال قبل از مارکوپولو می زیسته است اولین جهانگرد است. 
این شهر عالمان بزرگی را به خود دیده است مانند : قطب الدین محمدسیرافی از علماء قرن هفتم، سیبویه عالم نحوی صاحب « الکتاب »، ابوسعیدسیرافی از علما علم نحو، ابن نوح سیرافی عالمی در علم رجال و...
از مهمترین آثار تاریخی سیراف عبارتند از:  

1- گور دخمه ها 
حفره هایی در دل کوه که به صورت قبر حفر شده اند که برخی معتقدند برای ذخیره آب مورد استفاده قرار می گرفته و بعد از زلزله های سالهای367 و 398 ه.ق به عنوان قبر مورد استفاده قرار گرفته است و برخی معتقدند از زمانهای قبل از اسلام در دروان زندگی زرتشتی ها و بعد یهودیها و بعد از آن مسیحی ها این قبور ساخته شده است.

2- چاههای آب( استودانها ) 
چاههایی در دل کوه که با شکافتن سنگها در عمق های حدود 25 تا 80 متر و برخی تا 135 متر ساخته شده اند جلوه ای از تلاش مردمان این دیار است.

3- مسجد حسن بصری متعلق به قرن هفتم هجری که در سه طبقه ساخته شده است.

4- قلعه شیخ(نصوری) که مربوط به دوره قاجار است در دو طبقه در بالای تپه ای در کنار ساحل دریا ساخته شده است این قلعه دارای بزرگترین بادگیر کشور است که با طراحی زیبا اطاقهای قلعه را خنک می کرده است. 
 اینها نمونه های از اماکن تاریخی سیراف است که به عنوان نمونه ذکر کردم ، امیدوارم این نوشته کوتاه و عکسهای زیر عاملی برای تشویق شما برای دیدن این شهر تاریخی باشد.
در پایان جا دارد از بردار عزیزم جناب آقای کنگانی مدیر موسسه سیراف پارس که زحمت معرفی اماکن تاریخی را به هموطنانمان به عهده گرفته و خالصانه مشغول خدمت هستند تشکر و قدردانی کنم.


دره لیر سیرافنمایی زیبا از سیراف


گور دخمه ها


قلعه شیخ( قلعه نصوری)نوشته شده توسط محمد عوض پوردر تاریخ : شنبه 26 بهمن 1392
برچسب ها : سیراف،

ابزار هدایت به بالای صفحه