تبلیغات
ساحل اندیشه عقائد - بهره های بهداشتی سحر خیزی

حدیث روز

بهره های بهداشتی سحرخیزی!

روایاتی از پیامبر اکرم(ص) نقل گردیده که ایشان می فرمایند: «آفرین بر امت من برای سحرخیزی آنان» «دو رکعت نماز صبح بیش از دنیا و هر چه بر آن است ارزش دارد.» «پس از نماز عشا، اجتماع نکنید مگر برای طلب علم.»اما بهره های بهداشتی ناشی از سحر خیزی که عاید انسان می شوند، بسیارند و ما به چند مورد از آنان اشاره می کنیم:


1) صبح، قبل از طلوع آفتاب هوا بالاترین میزان گاز ازن را در خود دارد که به مرور کم می شود و پس از بالا آمدن خورشید به کلی ار بین می رود. این گاز تأثیر بسیار نیکویی بر دستگاه عصبی دارد و فعالیت های فکری و عضلانی را تقویت می نماید، به طوری که باعث می شود در این زمان انسان در بالاترین درجه نشاط فکری و بدنی خود باشد. نسیمی که در این موقع انسان تنفس می کند چنان لذت بخش و نشاط آور است که نظیر آن را در سایر اوقات شبانه روز نمی توان یافت.


2) رنگ خورشید به هنگام طلوع، متمایل به قرمز است، به طوری که معروف است رنگ قرمز انسان را تحریک کرده و به فعالیت وا می دارد. همچنین نسبت اشعه ماوراء بنفش در نور خورشید به هنگام طلوع آن بیش از زمانی است که کاملاً طلوع می کند. این اشعه همان عاملی است که پوست بدن را به ساختن ویتامین D وادار می سازد.


3) سحر خیزی باعث عدم اعتیاد به خواب طولانی می شود. اکنون روشن شده است انسانی که ساعات زیادی را بیکار است و مداوم می خوابد در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می گیرد به ویژه تصلب شرائین که مقدمه فراهم شدن شرایط لازم برای ابتلا به خناق است؛ زیرا خواب جز سکون مطلق چیز دیگری نیست و اگر بیش از حد، طولانی شود، باعث رسوب مواد چربی در دیواره شریان ها از جمله شریان های قلبی می گردد. شاید پیش گیری از ابتلا به امراض عروقی تنها یکی از دست آوردهای مؤمنان سحرخیز باشد که در اعماق شب از خواب برخاسته و به قصد قربت به درگاه الهی به دعا و عبادت می پردازند. خداوند می فرماید:
« وَالَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّداً وَقِیَاماً » فرقان/64
«و كسانیند كه بخش قابل ملاحظه‌ای از شب، و گاهی تمام شب را با سجده و قیام به روز می‌آورند (و با عبادت و نماز سپری می‌كنند).»
و برای ترغیب مؤمنان به تهجد در سوره مزمل می فرماید: « إِنَّ ناشِئَةَ اللَّیْلِ هِیَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قیلاً » مزمل/6
« عبادت شبانه،( افعال آن ) مؤثّرتر و ماندگارتر، و اقوال ( آن ) درست‌تر و پابرجاتر است.»
«ناشئه اللیل» همان عبادت پس از برخاستن از خواب است.


4) از نظر علمی اثبات گردیده که میزان کورتزول خون صبح به بالاترین میزان خود؛ یعنی 22-7 میکروگرم در هر 100 میلی متر مکعب می رسد. کورتیزول ماده ای است که باعث افزایش فعالیت های بدن شده و نسبت قند موجود در خون را بالا می برد تا انرژی لازم را برای بدن فراهم آورد.
اگر فواید مرتبط بر وضو و نماز را به فواید سحرخیزی اضافه نمائیم، ملاحظه خواهیم کرد مسلمان ملتزم به تعالیم قرآن، انسانی است، از هر نظر بی مانند؛ زیرا، سحرخیز است و با نشاط و جدیت به استقبال فعالیت های روزانه می رود و این فعالیت را از صبح زود که توانایی های ذهنی و بدنی او در بالاترین حد ممکن است انجام می دهد.


منبع: جام نیوز


نوشته شده توسط محمد عوض پوردر تاریخ : جمعه 3 آبان 1392
برچسب ها : سحرخیزی،

ابزار هدایت به بالای صفحه