تبلیغات
ساحل اندیشه عقائد - شخصیت حضرت معصومه(سلام الله علیها)

حدیث روز

بسم الله الرحمن الرحیم

به مناسبت میلاد کریمه اهل بیت(سلام الله علیها) و روز دختران

از مقام عصمت كه (تنها مخصوص چهارده تن می‌باشد و اززنان تنها حضرت فاطمه ـ سلام الله علیها ـ دارای این مقام می‌باشد) بگذریم، حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ از جمله زنانی است كه می‌توان ادعا كرد كه تالی‌تلو معصوم است

زنان اندكی ظرفیت آن را داشتند كه بیشترین بهره را از فروغ جاودان الهی و نور ولایت، دریافت كنند و بتوانند خود را در كمالات معنوی اندكی پایین‌تر از معصومان ـ علیهم السّلام ـ بسازند، بسان حضرت زینب كبری و حضرت معصومه ـ علیهما السّلام ـ [1] بنا به مقتضای عبارت معروف «أهل البیت أدری بما فی البیت» اهل خانه از آنچه كه در خانه می‌گذرد، بیشتر از دیگران می‌دانند، بهتر است آن بانوی بزرگ را از زبان امامان معصوم ـ علیهم السّلام ـ بشناسیم.
امام صادق ـ علیه السلام ـ  فرمود: خدا حرمی دارد و آن مكه است، پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ حرمی دارد و آن مدینه است، امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ  حرمی دارد و آن كوفه است... بهشت هشت در دارد كه سه تای آن از قم است؛ در این شهر زنی از فرزندان من از دنیا می‌رود، نام او فاطمه دختر موسی ـ علیه السلام ـ  است و با شفاعت او همه شیعیان من روانه بهشت می‌شوند.[2]
شهر قم مدفن تعداد زیادی از امامزادگان است و هر كدم دارای مقامات بس والایی هستند، اما ائمه ـ علیهم السّلام ـ تنها از اهمیت شخصیت و زیارت دختر موسی بن جعفر ـ سلام الله علیها ـ سخن گفته‌اند، این خود نشانگر عظمت معنوی این بانوی بزرگ است.
یكی دیگر از نشانه‌های شخصیت آن حضرت داشتن زیارت نامه مخصوص بسان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ و امامان ـ علیهم السّلام ـ است، در حالی كه در آرامگاه‌های دیگر امامزادگان به طور معمول خواندن فاتحه مرسوم است. چند نكته در زمینه شخصیت آن بانوی بزرگ در خورد توجه است:
1 . مسافرت ایشان پس از هجرت اجباری برادر بزرگوارش امام رضا ـ علیه السلام ـ  به مر، به سمت ایران به جهت دیدار با برادر، اما آنگونه كه مورخان نوشته‌اند این مسافرت به سرانجام نرسید و حضرت معصومه با رسیدن به ساوه بیمار شد و دستور داد او را به قم ببرند و در همین شهر بود كه جان را به جان آفرین تسلیم كرد.[3]
حركت آن حضرت از مدینه به سمت ایران با این مسیر طولانی و به جان خریدن همه سختی‌های مسافرت مخصوصاً خطراتی كه از ناحیه حكومت مأمون آن حضرت را تهدید می‌كرد حاكی از شخصیت سیاسی و اجتماعی این بانوی بزرگ است.
2 . در این مسافرت آن گاه كه مریض شد و از دستیابی به امام رضا ـ علیه السلام ـ  مأیوس شد با توجه به آگاهی او از موقعیت آینده قم و مركزیت فرهنگی آن دستور داد او را به قم ببرند تا پس از پرواز روح بلندش به سوی ملكوت، حرم بهشت گونه‌اش مأمن عاشقان اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ قرار گیرد.
این تصمیم یعنی دستور برای رسیدن به قم، حاكی از داشتن دید فرهنگی دختر موسی بن جعفر ـ سلام الله علیها ـ است. در این راستا وقتی زندگی‌نامه آن حضرت را مطالعه كنیم در می‌یابیم كه یكی از القاب مشهور آن حضرت «محدثه»[4] است، وی روایاتی را از اجداد طاهرینش نقل كرده، همچنین جمعی از ارباب علم حدیث از او نقل حدیث كرده‌اند؛ از آن جمله می‌توان به روایتی كه آن حضرت در سلسلة سند هست و به خبر مسلسل به فواطم[5] مشهور شده اشاره كرد:
بكر بن احمد قصری از فاطمه دختر امام رضا ـ علیه السلام ـ  و او از فاطمه (حضرت معصومه) و زینب و ام كلثوم دختران امام كاظم ـ علیه السلام ـ  و آنان از فاطمه دختر امام صادق ـ علیه السلام ـ  روایت كرده‌اند و سند این حدیث به حضرت فاطمه زهرا ـ سلام الله علیها ـ می‌رسد كه فرمود: آیا فراموش كرده‌اید فرمایش رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ را در روز عید غدیر كه فرمود: «من كنت مولاه فعلی مولاه».[6]
و همچنین روایت دیگری با همین سلسله سند كه به حدیث معراج مربوط است.[7]

نتیجه:
1 . حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ دارای شخصیتی معنوی و ارزنده است همان‌گونه كه از سخنان معصومان ـ علیهم السّلام ـ استفاده می‌شود.
2 . بعد سیاسی و فرهنگی شخصیت حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ نیز قابل توجه است، همان گونه كه از زندگی‌نامة آن حضرت قابل استفاده است.

پی نوشت ها:
[1]  . حكیمی، محمد،‌حضرت معصومه و شهر قم، معاصر، مركز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، قم، چاپ دوم، 1376، ص 41.
[2]  . قمی، عباس، سفینة البحار، ج 2، ص 376.
[3]  . قمی‌، عباس، همان، ص 376؛ حكیمی، محمد، حضرت معصومه و شهر قم، معاصر، مركز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، قم، چاپ دوم، 1376، ص 41 ـ 40.
[4]  . محمدحسون؛ ام علی مشكور، اعلام النساء المومنات، انتشارات اسوه، چاپ اول، 1411 هـ . ق، ص 577.
[5]  . قمی، عباس، همان، واژه شیع و فطم.
[6]  . شافعی، شمس الدین محمد، اسنی المطالب، مكتبه الامام امیرالمؤمنین، اصفهان، ص 50.
[7]  . مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، داراحیاء التراث العربی، بیروت، ج 65، ص 76، ح 136.

مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم


نوشته شده توسط محمد عوض پوردر تاریخ : شنبه 24 مرداد 1394
برچسب ها : حضرت معصومه، کریمه اهل بیت، روز دختران، روز دختر،

ابزار هدایت به بالای صفحه