تبلیغات
ساحل اندیشه عقائد - آموزه هایی از سیره پیامبر رحمت(صلی الله و علیه واله)درجهاد (قسمت اول)

حدیث روز

بسم الله الرحمن الرحیم[1]

  نبی اكرم اسلام(ص) پیغمبری بود كه با اخلاق زیبای خود باعث پیشرفت اسلام ابتدا در منطقه ای شد كه بویی از انسانیت نبرده بودند ، به راحتی دختران خود را زنـده به زیر خاك مدفون میكردند ، به برده ها شدید ترین شكنجه ها را وارد می كردنـد ، به  زنـها هیچ توجهی نمی كردند و زن فقط وسیله ای برای تأمین هوسهای دنیایی مورد استفاده قرار می گرفت . امّا پیامبر (ص) با ظهورش، همه عقاید باطل را زیرخروارها خاك مدفون كرد

و به جای آن رفتار های زیبا و اعتقــاداتی كه با فطـــرت انســـان  سازگاری داشت جایگزین كرد . خداوند خطاب به پیامبــــر (ص) می فرماید: فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شَاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِینَ »[2] مرحـمت خدا تـو را بــا خلق مهربان وخوشخوی گردانید و اگر تند خو و سخت دل بودی مردم از گرد تو متفرّق می شدند .

      این اخلاق و سیره پیامبر (ص) در زمینه های مختــلف خود را نشـــان داد . در ابتدای بعثت ، در عشیره الاقربین ، در شعب ابی طالب ، در سالهایی كه در مــدینه به سر می برد ، در برابر خانواده و طایفه خویش ، در مقابل كفار و مشركین ، در مــقابل منافقیـن مدینـه و بالاخره در جنگهایی كه برایش اتفاق افتاد .

       این تحقیق در خصوص خصلتهای زیبای پیامبراعظم (ص) و آموزه هایی است كـه از رفتار ایشان بدست می آید  البته آن خصلتهایی كه از ایشان در میدان نبرد و قبــل و بعد از آن دیده می شد.

       جنـــــگهایــی كــه خود پیامبر (ص) درآن شركت كرده اند را غزوه و جنگهایـــی كه نماینـــده ای را بــــه عنوان فرمانـــده انتخاب می كردند سریه نامیده اند . مورخین غزوات پیامبر (ص) را بیست و هفت مـورد ذكر كرده اند، برخی نیز به بیست و هشـت  مورد اشاره كرده اند و از چهل و هفــــت سریه نام برده اند. این غزوات عبارت بودند از : 1ـ بـــواط 2ـ عشیره3ـ سفوان (بدرالاولی) 4ـ  بدركبری 5 ـ بنی سلیم 6 ـ  بنی قینقاع 7ـ سـویق  8ـ قرقره الكدر9ـ  غطفـــان یا ذی امر 10ـ بحران الحجاز11ـ احد  12ـ حمراءالاسد  13ـ بنی نضیر14ـ ذات الـرقاع 15ـ  بدر الآخره یابدرالموعد 16ـ دومه الجنــدل 17ـ  بنی مصطلق یا مریسیع  18ـ خندق1ـ  بنی قریظه 2ـ  بنی لحیان 21ـ  حدیـبیه22ـ  ذی قرد 23ـ  خیبر24ـ  وادی القری 25ـ  عمره قضا 26ـ  فتح مكّـــه 27ـ حنـــین و طائف 28ـ تبوك .[3]

    بررسی سیره پیغمبر از جمله ضروریاتی است كه باید مورد بررسی قرار بگـــــیرد و با شناخت سیره آن بزرگوار است كه می توان قدم در راهی گذاشت كه پیامبـر (ص) آن را برای مسلمانان هموار كرده است . انسانهایی كه بدون شناخت، مســـیری را انتخــاب می كنند در نیمه راه گرفتار شده و از پیشرفت باز می مانند  ولــی اگر چراغ بدست و با شناخت ، سیره حضرت را بدست آورد و به آن عمل كند، رنگ زندگی او تغییر خواهد کرد.(ادامه دارد...) [1] -این تحقیق در سال1385 نوشته شده وتاکنون منتشر نشده ولی امروز بخاطر اهانتی که به ساحت مقدس پیامبر رحمت شده ،جهت عرض ارادت محضر ایشان تصمیم به انتشار آن نمودم.(گرچه ازحیث علمی در سطح بالایی نیست و از خوانندگان گرامی درخواست عفو و بیان اشتباهات  را دارم)

[2] - ال عمران/ 159 .

[3] - امین ، سید محسن ؛ سیره معصومان ، ج 1 ، ص 108 .


نوشته شده توسط محمد عوض پوردر تاریخ : شنبه 15 مهر 1391
برچسب ها : پیامبر، پیامبررحمت، جهاد، جنگ، سیره،

ابزار هدایت به بالای صفحه